papier z połyskiemPowlekany czy niepowlekany?

Papiery do użytku codziennego są najczęściej niepowlekane. Będzie to oznaczać, że nie są tak bardzo wytrzymałe. Natomiast papier powlekany ma specjalną powłokę, która będzie bardzo dobrze odzwierciedlała kolory i pozwoli na uzyskiwanie lepszego kontrastu. Będzie się nadawać między innymi do drukowania zdjęć. Przy papierze powlekanym trzeba sprawdzać czy jest jedno czy dwustronny. Mamy również papier wodoodporny, który ma specjalną powłokę, dzięki której kartki są zabezpieczone przed działaniem wody.

Z połyskiem czy bez?

Przy papierze fotograficznym należy się także zastanowić nad tym czy taki papier będzie przygotowany z połyskiem czy bez. Wybór musi być podyktowanym tym jaki efekt chce się uzyskać. Należy pamiętać, że kolorowe zdjęcia wyglądają lepiej na papierze z połyskiem.

Formacja

W dobrym papierze włókna powinny być dobrze rozprowadzone. Można to sprawdzić ale jest to dość trudne, szczególnie, że kupując mamy zapakowaną ryzę. Gdy ją rozpakujemy możemy spojrzeć na kartkę przez światło i jeśli rozchodzi się równomiernie to również włókna są dobrze rozprowadzone. Papier z recyklingu ma charakter ekologiczny, ale ze względu na niewielkie zanieczyszczenia na jego powierzchni nie będzie się nadawał na wykorzystanie w drukarkach do drukowania zdjęć czy obrazków.

Jasność

Jasność zwana białością to także taki element, który jest brany pod uwagę, gdy kupuje się papier. Jeśli szuka się takich kartek, na których druk będzie miał odpowiedni kontrast to właśnie jasność takiego papieru będzie istotna. Współczynnikiem, który określa białość papieru będzie CIA. Im wyższy będzie ten współczynnik tym lepsza będzie jasność papieru.

Nieprzezroczystość

tekstura papieruDobrym papierem będzie taki, na którym drukowane zdjęcia nie będą przebijać na drugą stronę.

Gładkość

Gładkość papieru może mieć znaczenie dla wydruku. Dlatego im większa będzie ta gładkość i mniejsza szorstkość tym lepszą jakość będą miały wykonywane na papierze wydruki i papier będzie się lepiej sprawował na wydrukach.