właściwości papieruFormat

To element, który określa jakie wymiary ma papier a więc dokładniej rzecz biorąc jego długość oraz szerokość. Najczęściej stosowany papier A4 ma rozmiar 21 cm na 29.7 cm. Papier a3 ma rozmiar 29.7 cm a długość 42 cm. Tutaj trzeba oczywiście mieć urządzenie biurowe, które będzie w stanie podawać do systemu tak duży arkusz papieru. W przypadku papieru ksero mamy jeszcze rozmiar A5, ale jest on raczej spotykany rzadko i ma rozmiar 14,8 cm na 21 cm.

Gramatura

Jest to waga, która określa ile ma jeden metr kwadratowy papieru. Jednostką w tym przypadku jest g/m2. Będzie to element decydujący o wytrzymałości, grubości oraz objętości papieru. Najczęściej stosuje się papiery o gramaturze 80 g/m2. Ale zdarzają się także niższe gramatury ale i też wyższe powyżej 90 g/m2.

Grubość

To odległość jaka jest między spodem i górą położonego płasko arkusza. Jest to element, który decyduje o tym jak sztywny jest papier w czasie zginania. W przypadku papieru ksero mamy najczęściej 110 mikronów.

Nieprzezroczystość

Jest to element, który mówi o tym jaką zdolność do wchłaniania oraz odbijania światła ma papier. Tutaj lepiej nie zajmować się techniczną stroną tego parametru ale wystarczy powiedzieć, że papier musi być na tyle odporny, by tekst nie przebijał na drugą stronę, gdy się go czyta.

Gładkość

Jest to element, który może decydować o jakości zadruku. Im większa będzie gładkość tym lepsza będzie jakość przygotowywanych wydruków.

właściwości papieru do drukarekJasności i białość

Te pojęcia stosuje się najczęściej zamiennie, ale mamy pewne różnica w sposobie jaki opisuje te parametry papieru. Jasność będzie to zdolność do odbijania wszystkich kolorów, które wchodzą w skład światła. Najbardziej białe rodzaje charakteryzować się będą odbiciem ogólnym, które wynosi około 80-100%. Białość nawiązuje do odbioru wzrokowego papieru. Im wyższy wskaźnik CIE, tym papier będzie bielszy. Natomiast im papier będzie bielszy, tym lepsza będzie jakość wydruków.