papier offsetW większości użytkownicy drukarek atramentowych są raczej niezadowoleni, jeśli używają do druków zwykłego papieru offsetowego. Standardowy papier w takiej formie produkowany jest bowiem z drzewnej masy celulozowej, do której dodaje się nieco ligniny.

Okazuje się, że tylko papier z wyższej kategorii będzie dodatkowo jeszcze impregnowany specjalistycznymi smołami po to, by jego gramatura była większa. Tego rodzaju papier będzie raczej tani i przeznacza się go głównie do ksera i drukarek laserowych. W druku atramentowym nie pozwala on ujawnić wszystkich zalet, jakie będą się wiązały z wykonywaniem druków w kolorze. Na powierzchni takiego papieru kropelki tuszu będą formowały plamki, które w swoich rozmiarach będą przewyższały odległość jaka jest miedzy dyszami tuszu. Dlatego w związku z tym drukarka nie będzie w stanie osiągnąć wysokiej jakości w ramach przenoszenia kolorów na papier. dodatkowo kropelki tuszu w jednej chwili będą głęboko wsiąkały w strukturę papieru i dlatego kolor takiego wydruku będzie wyglądał na nieco przyciemniony. Oczywiście przy tych wadach taki papier będzie się dobrze nadawał do wykonywania zwykłych wydruków plików tekstowych, na których ewentualnie znajdą się jakieś niewielkie ilustracje.

papier offsetowyNiektórzy producenci obecnie starają się walczyć nieco z jakością wydruku na atramentowym drukarkach z użyciem papieru offsetowego. Przede wszystkim dąży się do tego, by kropelka tuszu wystrzeliwana była nieco mniejsza. Można także stosować tusze pigmentowe, które także dobrze się sprawdzają. Rozwiązanie takie będzie zwiększało jakość przygotowywanych wydruków, ale będzie się również wiązało z tym, że będzie dłuższy czas wydruku. Dodatkowo tusz pigmentowy może zasychać w dyszach, jeśli będzie się drukarkę rzadko używało, dlatego te kwestie przed podjęciem decyzji muszą być brane pod uwagę.