papier fotoPapier fotograficzny, który będzie używany w drukarkach atramentowych różni się oczywiście specjalną warstwą absorpcyjną. Prosty papier do drukarek, który będzie bardzo tani składa się z dwóch warstw. Na papierową bazę naniesiona jest bardzo cienka powłoka absorpcyjna. To właśnie od tej warstwy będzie zależeć to jak papier się sprawdza.

Obecnie rozwój technologii związany z drukowaniem atramentowym doprowadził do tego, że drukarki mają szeroki zakres zastosowania. Często mają one za zadanie drukować zdjęcia czy kolorowe ulotki. Obecnie jak się okazuje papier sam w sobie nie jest już tylko papierem, ale dość skomplikowanym w produkcji materiałem.

Papier o charakterze fotograficznym, który ma nadawać się do drukarek atramentowych składa się z wielu warstw. Przygotowywany jest z użyciem wielu nowoczesnych technologii i ma bardzo cienkie warstwy uzupełnione substancjami chemicznymi i polimerami. Baza kartki umieszczona jest pomiędzy dwoma warstwami polimeru. Na górną część nałożona jest dodatkowo również warstwa absorpcyjna tak by tusz nie wnikał głęboko w strukturę papieru. Jeśli chce się zwiększyć jasność papieru dokłada się również na warstwę zewnętrzną specjalne rozjaśniacze.

papier fotograficznyKażdy papier fotograficzny wyższej kategorii ma obecnie taką warstwę elementów rozjaśniających. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej, gdy papier ma określony skład do pracy w konkretnych warunkach i przy użyciu konkretnych tuszy. Z tego powodu producenci zachęcają do tego, by do oryginalnych tuszy dokupować również specjalny papier. Jeśli chce się opracować nowy papier to może to trwać nawet dwa lata a na testach zużywa się nawet około 1,4 mln metrów kwadratowych papieru co wiąże się z ogromnymi wydatkami. Dlatego papier oryginalny ma być tym najlepszym i warto go wybierać, ponieważ został opracowany w należyty sposób.