papier do atramentówekKiedyś usłyszałem, że z papierem do drukarki jest tak jak z oponami - nie można mieszać co na jaką porę. Ale tak naprawdę wydaje mi się, że obecnie producenci starają się raczej robić takie wersje papieru, które będą uniwersalne. Sugerują, że dany produkt będzie doskonale nadawał się zarówno do atramentowych jak i laserowych kopiarek a wydruk zawsze będzie doskonały, ale nie zawsze tak będzie.

W przypadku drukarek laserowych proszek będzie jakby wprasowywany w drukarkę i dlatego musi to wszystko wytrzymać wysoką temperaturę tak, by nie doszło do wybarwienia. Włókna papieru powinny więc być starannie przygotowane i muszą mieć zdolność do zatrzymania cząstek tonera. Papier dodatkowo powinien odpowiednio te cząstki trzymać.

Problemy, jakie mogą wyniknąć ze stosowania nieodpowiedniego papieru

Jeśli zastosuje się jakiś papier o niższej jakości to niestety mogą się pojawić problemy z prawidłowym funkcjonowaniem drukarki. Jeśli przykładowo papier będzie się pylił to może nawet dojść do zapchania się dysz drukujących w głowicy. Mogą się także pojawiać problemy z podajnikami papieru. Problemem będzie także sytuacja, w której papier będzie nadmiernie wilgotny, ponieważ wtedy może falować i się odkształcać. Pofalowany papier będzie się zacinał i dlatego drukarka nie będzie dobrze pracowała. W przypadku nadmiernej giętkości i przezroczystości papieru może się również pojawić problem z wydajnością druku dwustronnego. Papier złej jakości będzie się więc zużywał dużo szybciej w drukarce, trzeba będzie go więcej używać.

papier laserówkaJeśli papier jest dobrej jakości to można oczekiwać, że będzie w stanie przedłużyć żywotność takiego urządzenia, w którym będzie wykorzystywany. Jeśli papier będzie nadmiernie pylił może dojść do zanieczyszczenia całego systemu drukującego. Gdy papier ma nieprawidłowe przyleganie czy parowanie chemicznych związków zniszczeniu może ulec bęben. Kupując papier niskiej jakości można się narazić na konieczność dokonywania drogich napraw dlatego lepiej tego unikać i wybierać papier dobrej jakości.