papier do drukarkiOkazuje się, że kupno papieru do drukarki nie będzie takie proste, ponieważ jeśli źle się papier dobierze to niestety można stracić na jakości druku i urządzenie również może się popsuć. Dlatego jeśli nie wiemy jaki papier wybrać powinniśmy zapytać o to jakiegoś specjalistę. Wśród różnych papierów znajdziemy papier uniwersalny, papier do druku atramentem, do druku laserowego czy do druku igłowego.

Podstawowy będzie papier uniwersalny, który jest używany przez większość osób. Gramatura to 90g/m2. Takie papier pasuje do drukarek atramentowych oraz laserowych. Jego zaletą będzie to, że jest stosunkowo tani. Jakość wydruku na takim papierze będzie raczej zadowalająca gdy chodzi o drukarki laserowe, ale przy atramentowej już będzie średnia. Uzyskać można rozdzielczość na poziomie 360 dpi, która pozwala na drukowanie niewielkiego logo czy tekstów oraz próbnych elementów występujących jako obrazy. Minusem w tym przypadku będzie to, że atrament bardzo głęboko wchodzi w strukturę takiego papieru. Szczególnie, gdy będzie się drukować jakieś zdjęcie czy grafikę te efekty drukowania nie będą najlepsze. Pojawia się niekiedy problem z tym, niektóre elementy wydruku będą nieostre.

papier uniwersalnyPopularnością cieszy się również papier powlekany. Będzie to papier, który ma specjalną warstwę żywiczną albo polietylenową. Może być powlekany po jednej albo po obu stronach. Charakteryzować się będzie tym, że bardzo dobrze zatrzymuje atrament i nie będzie on tak mocno wnikał w strukturę papieru. Dzięki niemu uzyska się wyższy kontrast i intensywniejsze, bardziej naturalne kolory. Dodatkowo tusz nie powinien się rozmazywać. Gramatura najczęściej jest od 90 do 200 g/m2 Papier, który używany jest najczęściej występuje w formacie A4. Taki rozmiar nadaje się do większości urządzeń biurowych. Inne formaty są stosowane do produkcji papieru fotograficznego czy zastosowań specjalnych wybierać można niestandardowe papiery do niektórych wydruków, między innymi krajobrazów.