ppaier drukarka atramentowaMówiąc o czynnikach, które będą decydować o jakości wydruku na pewno trzeba wymienić sam sprzęt, tusz ale także papier. Pierwsze dwa czynniki często bierzemy pod uwagę, ale już o papierze zapominamy. Mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem będzie odpowiedni papier i że należy go starannie dobierać, tak by drukarka dawała jak najlepsze efekty swojej pracy.

Gdy chodzi o drukarki atramentowe, to mają one wiele różnych zalet, do których na pewno zalicza się niska cena, niewielkie rozmiary czy mały hałas w użyciu. Dodatkowo można drukować w kolorze oraz w wysokiej rozdzielczości. Często można także drukować zdjęcia dobrej jakości. Jednak są i wady takiego sprzętu, do których zaliczyć należy wysoką cenę oryginalnych tuszy.

Wymogi, które trzeba stosować, jeśli chodzi o eksploatację takiego sprzętu

Pierwszy problem można rozwiązać tak zwanymi zamiennikami. Jednak rozwiązanie drugiego problemu będzie już trudniejsze i będzie trzeba wiedzieć więcej o samym druku atramentowym. W trakcie pracy drukarka będzie wykorzystywać płynny tusz barwnikowy lub pigmentowy. W związku z tym papier dopasowany do druku musi pasować do każdego typu tuszu. Technologia drukowania polega na tym, że wystrzeliwane są drobne kropelki tuszu na papier. Trafiają one na papier i formują plamki, których rozmiar będzie zależy od tego jaką zdolność do absorpcji ma górna część papieru. Najlepszą jakość uzyska się w momencie, gdy średnica plamki będzie przewyższać odległości między dyszami w głowicy. Jeśli tak nie będzie to jakość i ostrość wydruków będzie na niższym poziomie.

papier uniwersalnyZnaczenie może mieć także to, jak głęboko wsiąka atrament w papier. Jeśli sprzęt nie będzie spełniał dopuszczalnej normy to będzie to widoczne między innymi na drugiej stronie kartki, gdy tusz ją przebije. Jeśli uda się dobrze dopasować rozmiar kropelek i tusz do sprzętu to dalej najważniejszym elementem będzie odpowiednie dobranie papieru, który będzie do wydruków wykorzystywanym wtedy jakość wydruku będzie zadowalająca.